Energetikos ir technikos muziejus kviečia į parodą „DI vizijos: algoritminiai žaidimai“!
Energetikos ir technikos muziejus praneša apie būsimą parodą „DI vizijos: algoritminiai žaidimai“, kurios atidarymas vyks 2025 m. balandžio 15 d. 18:30 val. Energetikos ir technikos muziejuje (Rinktinės g. 2, Vilnius). Parodos atidarymo metu įžanginį žodį tars menotyrininkė prof. dr. Ramutė Rachlevičiūtė, o parodos koncepciją pristatys kuratorė Aida Vėželienė, savo įžvalgomis renginį praturtins muziejaus parodų kuratorius Karolis Gužas. Dirbtinio intelekto (DI) menas žymi naują erą šiuolaikinio meno diskurse.
Ši sparčiai besivystanti sritis kelia esminius klausimus apie kūrybiškumą, intelektinę nuosavybę ir pačią meno prigimtį. DI sujungia technologijas ir meną, sukuriant naujas kūrybines sinergijas. Ši sintezė leidžia menininkams naudoti dirbtinio intelekto įrankius kaip kūrybinės išraiškos priemonę ir atveria galimybes eksperimentuoti bei tyrinėti naujas estetines teritorijas. DI išlaisvina nuo tradicinių apribojimų, o jo siūlomi įrankiai yra lygiaverčiai partneriai kūrybiniame procese ir veda prie naujų meninių paradigmų. Augantį susidomėjimą liudija diskusijos ir aptarimai spaudoje bei viešojoje erdvėje. Nors iš pirmo žvilgsnio dirbtinis intelektas ir menas gali atrodyti tolimos sritys, ši paroda kviečia pažvelgti į netikėtas technologijų ir kūrybos sąveikas.
Paroda „DI vizijos: algoritminiai žaidimai“ gali būti įdomi tiek meno, tiek technologijų naujovėmis besidomintiems lankytojams. Šis reiškinys skatina meno demokratizaciją ir plečia jo prieinamumo ribas, o tai yra ypač svarbu šiuolaikinėje visuomenėje. Vaizdų generavimas su DI – tai savotiškos žaidimo aikštelės, kur susilieja menas ir mokslas. DI menas dažnai pasižymi futuristine ar fantastine tematika, kuri artima žaidimų pasauliui ir yra svarbus kultūrinis reiškinys, kuris keičia mūsų supratimą apie meną ir jo vaidmenį visuomenėje.
Žaidybiškumas mene yra reiškinys, kuris lydi žmoniją nuo pat jos kūrybinės veiklos pradžios. Udo Becker žaidimą traktuoja kaip laisvą, neturintį tikslo, nuotaikingą jėgų išbandymą, tarsi pirmykščio gyvenimo apraišką, pirmąjį gyvenimo fenomeną. Jis teigia, kad nuo seno žaidimą lemia atsitiktinumas, kuris yra paties žaidimo sudėtinė dalis, arba įgūdžiai, patirtis bei taktiniai žaidėjų sugebėjimai, kurie gali nulemti žaidimo eigą. Iškiliam mąstytojui Frydrichui Šileriui priklauso daugeliui girdėtas posakis: „Žmogus žaidžia tik tada, kai jis yra žmogus tikrąja to žodžio prasme, ir jis tik tuomet yra žmogus, kai žaidžia.“
Parodoje „DI vizijos: algoritminiai žaidimai“ bus pristatyti DI platformose sukurti meno kūriniai – nuo kinematografinio siužeto iki siurrealistinės vizijos – parodos darbai atskleis dirbtinio intelekto ir kūrėjo įvairiapusiškumą. Parodoje dalyvauja: Adas Vasiliauskas, Aida Vėželienė, Joana Katina, Gerda Lukoševičiūtė ir Žydrūnas Strumila. Parodos kuratorė – Aida Vėželienė. „Daugiau nei metus trukęs savitas meninis tyrimas ir DI meninių galimybių analizė paskatino idėją surengti bendraminčių kūrybos parodą. Viliuosi, kad paroda paskatins diskusijas apie DI galimybes šiuolaikiniame mene“, – teigia parodos kuratorė Aida Vėželienė.
Parodos vyks: 2025 m. balandžio 15 d. – rugpjūčio 31 d.
Parodos atidarymo metu įžanginį žodį tars menotyrininkė prof. dr. Ramutė Rachlevičiūtė, o parodos koncepciją pristatys kuratorė Aida Vėželienė, savo įžvalgomis renginį praturtins muziejaus parodų kuratorius Karolis Gužas.
Ši ekspozicija atveria dirbtinio intelekto ir meno sinergijos galimybes, tyrinėdama naujas kūrybines formas bei esminius klausimus, kylančius šiuolaikiniame pasaulyje. Parodoje pamatysite unikalius kūrėjų ir DI sukurtus meno darbus, kurie atskleis technologijų ir žmogaus kūrybiškumo sąveiką. Tai galimybė diskutuoti apie meno ir technologijų ateities iššūkius. Parodoje dalyvauja: Adas Vasiliauskas, Aida Vėželienė, Joana Katina, Gerda Lukoševičiūtė ir Žydrūnas Strumila. Parodos kuratorė – Aida Vėželienė.
Techninis ekspozicijos ir komunikacijos partneris – „The Critical“.
Rėmėjas – „Energetikos ir technikos muziejus“. Laukiame Jūsų Energetikos ir technikos muziejuje!