Skip to content

Eksponatų kūrėjo rinkinyje – taktilinė garo turbina

Lapkritį Energetikos ir technikos muziejaus taktilinių eksponatų rinkinį papildys naujas, interaktyvus garo turbinos maketas. Iki šiol muziejuje eksponuoti pastato (buvusios elektrinės) maketas, garo katilas ir Vilniaus miesto generalinio plano maketas. Maketai tiksliai iliustruoja vaizduojamus objektus, yra liečiami, o įrašyti garso takeliai pasakoja jų veikimo principus ir elektrinės istoriją.

Pritaikyta silpnaregiams

Projekto metu muziejaus darbuotojai bendravo su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS). „LASS atstovai papasakojo, kokio dydžio turėtų būti maketas, ką jame akcentuoti. Kadangi silpnaregių yra daugiau nei aklųjų, liečiant maketą apšviečiamos tam tikros jo dalys, be to, pašalintos mažos, aštrios, ne esminės detalės. Aklųjų ir silpnaregių bendruomenė – didelė ir glaudi. Džiugu iš jų išgirsti, kad taktilinių kūrinių yra galerijose, tačiau technikos, inžinerijos eksponatų vis dar trūksta“, – pasakojo projekto autorius, muziejaus elektronikos dirbtuvių kuratorius Andžej Kuldoš.

Andžej Kuldoš

3D skenavimo ir spaudos įmonė „Idėja 3D“ nuskenavo muziejuje esančią garo turbiną. Jos dalys atkurtos iš plastiko ir metalo dalių. Renkant medžiagas buvo svarbus patvarumas, nes naujas eksponatas bus dažnai liečiamas. Be to, trimatėje erdvėje buvo tiksliai sumodeliuotos tos dalys, kurios yra garo turbinos viduje.

„0,2 milimetro tikslumas – makete turbina atkartota tiksliai, kaip per du plaukus, – kalbėjo A. Kuldoš. – Didžiausi projekto iššūkiai buvo gamyba ir perspausdinimas. Spausdinant didžiąsias dalis atspausdintos atramos, jas reikėjo nuimti, nušlifuoti, nuglaistyti – tame yra eibė smulkaus, preciziško darbo. Tik pradėjęs rinkti, klijuoti dalis tarpusavyje, pastebi paklaidas – kurios judančios detalės stringa. Kai kurias reikalingas dalis spausdinome patys muziejuje, teko permodeliuoti arba pergalvoti papildomus tvirtinimus, kad eksponatas atlaikytų mūsų didelius lankytojų srautus. Makete atvėrėme ir generatorių, kuris vis dar uždaras originale – nuo šiol jį apžiūrėti galės tiek neregintieji, tiek regintieji.“

Turbiną iliustruoja ir papildyta realybė

Eksponatų dirbtuvės

Lankytojui vaizdžiai pademonstruojama, kas slypi turbinos viduje ir kokiais fizikiniais principais paremtas įrenginio veikimas. „Veikimas – labai paprastas, niekuo nesiskiria nuo dabartinių, gudresnių, turbogeneratorių. Kaip vaizdžiai parodyta makete – ant vienos ašies sujungti du elementai – turbina ir generatorius, sąveikaujantys tarpusavyje ir garo energiją verčiantys sukimosi energija, ją – elektra. Tačiau esminė maketo dalis – garsinis pasakojimas. Man buvo smalsu išgirsti, ką muziejaus gidai pasakojai lankytojams, kaip sudomina juos technikos objektais ir kas įdomu žmonėms“, – teigė elektronikos inžinierius.

Elektrinės direktorius Juliušas Glatmanas (centre) ir darbuotojai prie montuojamos garo turbinos. Autorius nežinomas, 1929 m. Saugoma Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje

Energetikos ir technikos muziejus eksponatus dažnai atsineša ne iš fondų, kur jie saugomi, o pagamina naujus. „Iš tiesų pagaminame labai daug eksponatų. Turime tam puikias galimybes – šiuolaikiškas, aprūpintas dirbtuves. Pritaikytos erdvės, ekspozicijos, kuriose galime rodyti naujas kolekcijas, darbuotojų techninės žinios, tai, kad gidai atliepia lankytojų poreikį suprantamai sužinoti apie inžineriją – visos šios aplinkybės sudarė sąlygas atsirasti eksponatų kūrimo dirbtuvėms“, – pasakojo A. Kuldoš.

Turbinos maketas

Eksponato sukūrimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Partneriai – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir „Idėja 3D“. Energetikos ekspoziciją maketas papildys lapkričio 14 d.

Skip to content