Skip to content

Energetikos ir technikos muziejuje – tarptautinis „Atominis furšetas“

Kaip elgtųsi žmogus, jei žinotų, kad geria arba valgo iš radioaktyvių indų?  Tokį klausimą kelia instaliacijos „Atominis furšetas“ autorius Vilius Juozapas Vingras.

Jau trečius metus Energetikos ir technikos muziejus dalyvauja tarptautiniame projekte „NuSPACES. Nuclear Spaces: Communities, Materialities and Locations of Nuclear Cultural Heritage“ (liet. „NuSPACES. Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės).

Šiemet tarptautinė Švedijos-Didžiosios Britanijos delegacija pirmąkart lankysis Lietuvoje. Balandžio 25 d. Energetikos ir technikos muziejuje įvyks viešas projekto pristatymas – diskusija visuomenei „Branduolinės pramonės palikimas kaip kultūros paveldas“.

„Černobylio motina“

Balandžio 23–gegužės 17 d. muziejaus Kondensatorių salėje veiks V. J. Vingro instaliacija „Atominis furšetas“. Jos metu autorius retoriškai kvies atsigerti Hirošimos ginkmedžio palikuonio arbatos, užkąsti iš radioaktyvių indų. Renginiai vyks:

◾ Balandžio 23 d. 17.30 val. (performansas, susitikimas su menininku)
◾ Balandžio 25 d. 17.00 val. (diskusija)
◾ Gegužės 3 d. 17.30 val. (performansas, susitikimas su menininku)

Bilietus įsigyti galite čia. Diskusija nemokama.
Vietų skaičius ribotas.

APIE „ATOMINĮ FURŠETĄ“

Instaliaciją sudaro skaitmeninės ir analoginės fotografijos bei objektai – uraninio stiklo lėkštės, taurės, žvakidės, saldaininė ir švino staltiesė, išmarginta rankų darbo ginkmedžių lapų įspaudais. Rasti daiktai – sovietmečio reliktai – paskatino V. J. Vingrą tyrinėti atominę energiją ir radiaciją ne tik iš mokslinės, bet ir iš estetinės pusės.

Instaliacija „Atominis furšetas“

„Atominį furšetą“ – įvietintą instaliaciją –performatyviai pristato pats menininkas – žiūrovams jis siūlo atsigerti arbatos iš uraninių indų, kuri pagaminta iš Hirošimos ginkmedžio palikuonio lapų. V. J. Vingras pasakoja branduolinės energetikos istoriją, apie radiacijos poveikį žmogui ir aplinkai, saugą bei šiandieninį palikimą.

Atominis furšetas“ – taip pat ir eksperimentas su žiūrovu. Jo metu pasiūlysiu lankytojams kartu su manimi valgyti iš asmeninės uraninių indų kolekcijos. Eksperimentu bandysiu atsakyti į  sau užduotą klausimą: kaip elgtųsi žmogus, jei žinotų, kad valgo iš radioaktyvių indų? Šiuo kūriniu bandau analizuoti žmonių požiūrį į radiaciją ir branduolinę energiją, jų baimę arba jos nebuvimą“, – teigė jis.

Apie menininką

Vilius Juozapas Vingras studijavo grafiką Vilniaus dailės akademijoje. Iš pradžių eksperimentavo grafikos technikomis, vėliau jo darbai tapo tarpdisciplininiai. Būtent tarpdisciplininė raiška paskatino įgyvendinti ilgai rengtą projektą „Atominis furšetas“. Šiuo metu V. J. Vingras tęsia studijas VDA, fotografijos ir medijos meno katedroje.

„BRANDUOLINĖS PRAMONĖS PALIKIMAS KAIP KULTŪROS PAVELDAS“

Projekto „NuSPACES“ dalyviai kviečia į viešą diskusiją, kuri įvyks balandžio 25 d. 17 val. Energetikos ir technikos muziejuje.

Atominis kultūros paveldas – nauja pramoninio paveldo sritis. Poreikis pažvelgti į branduolinės pramonės palikimą kaip į kultūriškai reikšmingą objektą kyla daug kur pasaulyje, uždarinėjant atomines elektrines ir sprendžiant su tuo susijusius iššūkius – poveikį aplinkai, vietos gyventojams ir regionų vystymuisi, ilgalaikę radioaktyviųjų atliekų apsaugą.

Branduolinė pramonė, kaip technologinis ir kultūrinis reiškinys, suformavo XX amžių, todėl jos materialaus ir nematerialaus palikimo išsaugojimas yra svarbus uždavinys.

Diskusijos metu bus aptariamas pagrindinis Lietuvos branduolinis objektas – Ignalinos atominė elektrinė, keliant klausimą, kuo kultūros paveldo perspektyva gali būti naudinga perduodant informaciją apie šį politiškai ir fiziškai sudėtingą palikimą ateities kartoms.

Ką ir kaip reikėtų išsaugoti, kieno balsai turėtų būti išgirsti, kas neturėtų būti prarasta nutraukiant branduolinių objektų eksploataciją? Diskusijoje bus keliamas klausimas, kas apskritai sudaro atominį kultūros paveldą ir kuo jis galėtų būti naudingas skirtingoms visuomenės grupėms.

Diskusiją moderuos prof. Marija Drėmaitė (Vilniaus universitetas)

Dalyviai: Mykolas Bistrickas (Energetikos ir technikos muziejaus vadovas)
◾ Erlandas Galaguz (Visagino savivaldybės meras)
◾ Valdas Ledzinskas (Ignalinos AE Veiklos planavimo skyriaus vadovas)
◾ Robertas Motuzas (Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas)
◾ Dr. Eglė Rindzevičiūtė (Kingstono universiteto mokslininkė, Londonas)

Organizatorė Doc. dr. Linara Dovydaitytė  (Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkė).

Doc. dr. Linara Dovydaitytė

APIE PROJEKTĄ

Diskusija yra vienas iš baigiamųjų tarptautinio projekto „NuSPACES“ renginių. 2021–2024 m. mokslininkai, bendradarbiaudami su branduolinės pramonės ir kultūros paveldo sričių atstovais, fiksavo atominio kultūros paveldo kūrimo procesus trijose šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Lietuvoje ir Švedijoje, siekdami suformuoti naują šios srities tyrimų ir praktikos darbotvarkę.

Daugiau informacijos – čia.

Projekto dalyviams viešint Lietuvoje, lankant Lietuvos energetikos objektus ir rengiant diskusiją visuomenei, sumanyta Energetikos ir technikos muziejuje įkurdinti teminę V. J. Vingro instaliaciją „Atominis furšetas“.

Instaliacija veiks iki gegužės 17 d. Kondensatorių salėje.

Informaciją apie renginį teikia: Linara Dovydaitytė (Vytauto Didžiojo universitetas), +370 620 54805.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, Vilniaus dailės akademija, VU Botanikos sodas

Skip to content