Skip to content

Energetikos ir technikos muziejus švenčia 15-ąjį gimtadienį

Ekskursija po pirmąją Vilniaus viešąją elektrinę, atvaizdų kūrimas elektra ant medžio, grupės „Kūjeliai“ koncertas, užkandžiai bei pašnekesiai prie karšto gėrimo puodelio. Tokį artėjančios įsimylėjėlių dienos scenarijų siūlo Energetikos ir technikos muziejus (ETM), tądien švenčiantis 15-tąjį gimtadienį. Vasario 14-ąją muziejus lankytojams atvers duris nemokamoms visos dienos veikloms.

Supažindinimas su muziejaus istorija

Muziejus įsikūręs istorinėse Vilniaus patalpose – prieš daugiau nei šimtą metų čia veikusioje pirmojoje Vilniaus viešojoje elektrinėje. Kaip teigia muziejaus vyr. fondų saugotojas dr. Karolis Kučiauskas, pastaroji lėmė pradžią ne tik Piuromonto ir Šnipiškių, bet ir viso Vilniaus modernizacijai.

„Miesto elektrinė pastatyta vilniečių lėšomis. Kelis dešimtmečius naudojusi silpną dujinį apšvietimą, XIX-XX a. sandūroje Vilniaus savivalda nusprendė imtis permainų ir gatves apšviesti moderniausiu tuo metu elektriniu apšvietimu. Šiai sėkmingai miesto iniciatyvai iliustruoti, ant 1903 m. vasario 14 d. paleistos elektrinės bokštelio atidengiama simboliška „Elektros“ skulptūra. Ugnį nešantis žibintininkas – senosios eros simbolis – apakintas naujos šviesos suklumpa po Elektros kojomis. Su Elektra mieste prasidėjo naujas progreso amžius. Lygiai po 100 metų, panašiu tikslu, miesto elektrinėje buvo įkurtas Energetikos ir technikos muziejus – kviesti link savęs ir nešti pažinimo šviesą lankytojams“, – pasakoja K. Kučiauskas

Vasario 14-tąją lankytojai galės susipažinti ir su kitomis muziejaus įkūrimo akimirkomis – ETM komanda pristatys archyvinę medžiagą, menančią muziejaus atidarymo dieną. Prisiminimais apie atidarymo akimirkas dalinsis tiek patys įkūrėjai, tiek buvę ir esami muziejaus darbuotojai.

Kviečia apsilankyti prieš rekonstrukciją

Atvykusieji turės galimybę apžiūrėti ir patį muziejų – Energetikos, „Pagaminta Vilniuje“, „Vilniaus pramonė“, technikos ir mokslo ekspozicijas. ETM kolektyvas kviečia pamatyti esamas ekspozicijas prieš įsibėgėjant muziejaus rekonstrukcijai.

„Muziejus ruošiasi rekonstrukcijai, kuri atneš naują dvasią į ekspozicijas. Planuojami pasikeitimai praplės muziejaus ekspozicijų sąrašą ir suteiks miestiečiams ir svečiams daugiau interaktyvių užsiėmimų“, – sako ETM direktorius Mykolas Bistrickas.

Be apžvalginės ekskursijos po ekspozicijas, muziejuje taip pat vyks ir edukaciniai užsiėmimai „Lichtenberg‘o vaizdų kūrimas elektra ant medžio“. ETM edukatoriai kartu su VU Jaunųjų energetikų klubo atstovais supažindins su pagrindiniais šios technikos principais – naudojant sodos tirpalą ir aukštą įtampą, ant medžio faneros bus kuriami įvairūs raštai bei piešiniai.

Vakare – nemokamas koncertas

„Tą dieną minime ne tik muziejaus gimtadienį, bet ir elektrifikacijos pradžią Vilniuje. Gimtadienis bus skirtas visai šeimai, turėsime kūrybinių dirbtuvių, kurios džiugins jaunesnius ir vyresnius, vakare mus sušildys muzikinės grupės pasirodymas ir daug kitų įdomybių, kurios vyks visos dienos metu“, – atvykti ragina M. Bistrickas.  „Šviečiame jau penkiolika metų, bet tikimės šviesti dar ilgus metus“, – jam antrina K. Kučiauskas.

Muziejų su gimtadieniu sveikins grupė „Kūjeliai“, nuo 20 val. ETM Katilų salę užpildysiantys muzika. „Mums gera būti muziejuje! Čia dirba nuostabūs žmonės – jų dėka muziejuje gausu renginių, interaktyvių veiklų ir ekspozicijų. Mes labai laukiame savo koncerto ETM gimtadienyje, nes atmosfera čia nuostabi“, – įspūdžiais apie ETM dalinasi Andrius Vaicėnas, grupės „Kūjeliai“ narys.

Visą dieną muziejuje zujančius lankytojų alkį malšins „Bar Be Que“ užkandžiai bei „The Rolling Waffles“ saldėsiai. Daugiau informacijos apie renginį ETM Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/emuziejus/

Skip to content