Skip to content

Energetikos ir technikos muziejaus gidai lankėsi Antalieptės HE

Energetikos ir technikos muziejaus gidai lankėsi Antalieptės hidroelektrinėje ir Energetikos muziejuje, kur susipažino su muziejaus istorija ir elektrinės veikimo principu bei ėjo Šavašos pažintiniu taku.

Prieškario Lietuvoje, kai sparčiai plėtėsi šalies ūkis, kilo gyvenimo lygis, didėjo ir elektros energijos poreikis. Jau 1932 m. buvo galvojama, kaip racionaliau panaudoti vietinius energijos išteklius, tarp jų – vandens energiją. Detaliau nagrinėti šiuos klausimus ėmėsi 1936 m. įsteigtas Lietuvos energijos komitetas.

Antalieptės HE projektavimo darbai vyko apie 11 metų. Pradinė hidroelektrinės sąmatinė vertė buvo apie 20 mln. rublių, statybai užsitęsus siekė beveik 26,6 mln. Statyba baigta 1961 m. Pastačius šią hidroelektrinę, susidarė jos užtvanka. Vanduo užliejo 800 ha plotą ir sujungė net 27 ežerus. Ši užtvanka dabar vadinama Antalieptės mariomis.

Antalieptės hidroelektrinė

Antalieptės bendruomenė ir Vilniaus universiteto Jaunųjų energetikų klubas įkūrė Energetikos muziejų. Jo ekspozicija sudaryta iš kelių dalių: muziejuje iliustruota energetikos raida nuo akmens amžiaus iki moderniųjų laikų, taip pat daug dėmesio skirta vietiniam objektui – Antalieptės hidroelektrinei ir jos istorijai.

Antalieptės marios

Energetikos ir technikos muziejaus darbuotojai nuoširdžiai dėkoja Antalieptės Energetikos muziejaus muziejininkei Aušrai Bukienei ir UAB „Hidrogreen“ pavaduotojui gamybai Algirdui bei direktoriui Romualdui Garbštui už šiltą priėmimą ir pasidalijimą žiniomis.

Viso Lietuvoje yra du energetikos muziejai.

 

 

Skip to content