Skip to content

Rugsėjo 17-26 d. vyks Europos paveldo dienos Lietuvoje. Ta proga Energetikos ir technikos muziejuje rengiamos nemokamos ekskursijos „100 metų istorijos“.

Ekskursijų metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant.

Istorija ir vizija

Vienas ekskursijos akcentų – Vilniaus miesto generalinio plano maketas, sukurtas 1980 metais vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindintis tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000 m.

Istorinis maketas dabar laikomas Vilniaus miesto muziejuje. „Mes turime maketo maketą, – pasakojo ETM gidas-edukatorius Ernestas Belotkač. – Jame matome, kad architektai broliai Algimantas ir Vytautas Nasvyčiai kūrė projektą – tiltą per Nerį prie dabartinio Baltojo tilto, šalia kurio būtų įrengti baseinai ir viadukai. Iš dalies jų vizija įgyvendinta – ši vieta tapo laisvalaikio ir miestiečių susibūrimų zona.“

Pagal miesto architektų viziją, Žvėryne turėjo atsirasti automagistralė. „Ten stovintys namai turėjo būti sulyginti su žeme, vietoje jų – nutiestas kelias. Antakalnyje, Olandų vietoje taip pat turėjo būti nutiesti viadukai, automagistralė. Įdomu pasižiūrėti ir įvertinti, kaip galėjo atrodyti miestas“, – pastebėjo E. Belotkač.

Įtraukiantis muziejus

Šių metų Europos paveldo dienų programos tema – „Įtraukiantis paveldas“. Energetikos ir technikos muziejuje paveldas – industrinis. „Ekskursijos metu vienas vaikas paklausė: „Čia tikrai buvo elektrinė? Tokiame gražiame pastate?“ Nežinodamas, eidamas pro šalį nepasakytum, kad pastatas – industrinis. Jį statant vyravo suvokimas, kad ir fabrikas gali būti įvilktas į gražų fasadą. Tai – vienas unikalių paveldo pavyzdžių, kurį išsaugojome“, – kalbėjo šios ekskursijos gidas.

Vilniaus miesto elektrinė paleista 1903 m. vasario 14 d. ir veikė iki 1998-ųjų. Pirmuosius lankytojus Energetikos ir technikos muziejus pakvietė 2003 m. vasario 14 d., todėl ši ekskursija ir žymi šimtmečio istoriją.

Europos paveldo dienos vyksta kiekvieną rugsėjį visose 50-yje Europos valstybių ir kasmet suburia apie 30 milijonų dalyvių. Pirmieji kultūros paveldo pažinimo renginiai, 1985 m. prasidėję Prancūzijoje, siekė pristatyti ir atskleisti kultūros paveldą šalyje gyvenantiems užsieniečiams bei turistams. Lietuva Europos Tarybos nare tapo 1993 m. ir nuo tada prisijungė prie tarptautinio renginio.

Ekskursijos Energetikos ir technikos muziejuje vyks rugsėjo 17, 18 ir 19 d., 17 val. Trukmė – 1 val.

Būtina išankstinė registracija.

Visą Europos paveldo dienų programą galite rasti organizatorių tinklalapyje.

Skip to content