Skip to content

IAE maketo reaktorius – kultiniame HBO seriale „Černobylis“

Vienas iš didžiausio Energetikos ir technikos muziejaus lankytojų dėmesio susilaukiančių eksponatų, 1981 m. Ignalinos atominės elektrinės maketas, neseniai išplaukė ir į tarptautinius vandenis: jį išvysti galima jau kultiniu tapusio HBO serialo „Černobylis“ penktojoje serijoje, teismo proceso epizode.

Kaip pasakoja „Baltijos filmų paslaugos“ prodiuserė ir „ׅČernobylio“ vykdančioji prodiuserė Lietuvoje Lineta Mišeikytė, pirma istorinės dramos režisieriaus Johan Renck pažintis su Vilniumi įvyko būtent Energetikos ir technikos muziejuje 2017 m. rudenį.

Pati Lineta muziejuje lankėsi dar 2005 m., kuomet senosios elektrinės turbinų ir katilų salėse bei rūsyje buvo filmuojama BBC dokumentinė drama „Surviving Disaster: Chernobyl Nuclear Disaster“, todėl informaciją apie Ignalinos atominės elektrinės maketą serialo kūrybinė grupė jau turėjo.

J. Renck liko sužavėtas maketo edukaciniu potencialu: jis ne tik vizualiai tikslus, bet ir padėjo režisieriui aiškiai suvokti elektros gamybos principą atominėje elektrinėje. Tad, nors serialo scenarijuje maketo įvežimas į teismo salę penktajame epizode ir nebuvo numatytas, po apsilankymo Energetikos ir technikos muziejuje režisieriui kilo mintis, kad taip, kaip maketas padėjo jam pačiam suvokti elektros gamybos procesą atominėje elektrinėje, taip jis gali pasitarnauti ir žiūrovams.

Tiek Ignalinos, tiek Černobylio atominėse elektrinėse veikė RBMK tipo reaktoriai, todėl HBO kuriant teismo proceso epizodą filmo dailininkų komandai tereikėjo šiek tiek vizualiai pakeisti IAE maketo reaktoriaus kaminą.

1981 m. IAE maketą apžiūrėti ir palyginti su matytuoju seriale gali visi norintys, muziejaus darbo metu nuo 10:00 iki 18:30.

Skip to content