Skip to content

Industrinio paveldo kontekste – paroda „Ki |r| timai“

Energetikos ir technikos muziejaus Turbinų salėje atidaroma Kirtimų kultūros centre pristatyta fotomenininkės Ievos Austinskaitės fotografijų parodą „Ki |r| timai“. Rugsėjo 8 d. kviečiame į parodos atidarymą, kuriame – menininko Audriaus Šimkūno garso pasirodymas.

Daugeliui vilniečių ar miesto svečių Kirtimų mikrorajonas – nepažįstama miesto erdvė, pravažiuojama pakeliui į oro uostą arba pasenusiais stereotipais apipinta zona. Tačiau Kirtimai – itin sparčiai besikeičianti sostinės dalis, talpinanti daug kontrastų: naujus verslo centrus, industrinį ir gyvenamąjį Vilniaus paveldą bei kelias aktyvias kultūros oazes.

Ieva Austinskaitė, kadrai iš serijos „Ki |r| timai“

Fotografijų paroda „Ki |r| timai“ Kirtimų kultūros centre pristatyta vasaros pradžioje. Siekiama, kad paroda ir toliau būtų pristatoma kitose erdvėse Vilniuje bei taip aktualizuojama skirtinguose kontekstuose. Energetikos ir technikos muziejuje paroda sąveikaus su industriniais muziejaus artefaktais ir Vilniaus miesto pramonės eksponatais.

Kirtimų mikrorajono identiteto paieškos

Organizatoriams projekto idėja kilo iš santykio su Kirtimų mikrorajonu paieškų. Kirtimų kultūros centras – vienintelė 65-erius metus šiame rajone be ilgų pertraukų veikianti ir kultūrą puoselėjanti erdvė, o įstaigos gyvavimo pradžioje čia vyko tiek šokių vakarai po atviru dangumi, tiek muzikos improvizacijos, sukviesdavusios žinomus to meto muzikos kūrėjus, tokius kaip garsusis kompozitorius Kęstutis Antanėlis. Kiemelyje Vytautas Landsbergis yra pasodinęs Nepriklausomybės ąžuolą.

„Kirtimų rajonas – akivaizdžiai industrinis, pilnas kontrastų, o pastaruoju metu ir sparčiai kinta. Stebint pokyčius norėjosi į juos įsižiūrėti ir užfiksuoti, taigi, kartu su jaunosios kartos fotomenininke I. Austinskaite leidomės į fotografinę kelionę po šią sostinės dalį“, – dalijosi projekto idėjos autorė, Kirtimų kultūros centro veiklos koordinatorė Raimonda Tamulevičiūtė.

Fotografija kaip būdas tyrinėti aplinkos pokyčius ir kontrastus

Po metus trukusio fotografinio tyrimo fotomenininkė pristatė savo žvilgsnį į Kirtimų mikrorajono dabartį. Menininkės parodoje „Ki |r| timai” – gatvių fragmentų, architektūros ir kasdienybės ženklų dokumentacija, žiūrovui atskleidžianti besikeičiančią ir kontrastingą mikrorajono dabartį. I. Austinskaitės fotoserijoje užfiksuoti keli Kirtimų veidai: naujos korporacijų ir didelių logistikos centrų teritorijos ir jos struktūrų atspindėjimas, senasis, industrinis, „gamyklinis“ Kirtimų veidas bei sąlyginai nedidelės gyvenamųjų namų, trobų, žaidimų aikštelių ir kasdienio, labiau kaimiško nei miestietiško gyvenimo fiksavimas.

„Kirtimų mikrorajonas Vilniuje iki pat 2022-ųjų man buvo beveik nepažįstama miesto erdvė, kurią dažniausiai pravažiuodavau keliaudama tarp Lietuvos ir Jungtinės Karalystės. Po daugybės valandų tyrinėjant Kirtimus ėmė skleistis įvairūs rajono sluoksniai ir bendra eklektiška dinamika. Iš pradžių gana niūrokai atrodžiusios vietos atsiskleidė keistomis detalėmis, kažkada čia gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių daiktais, ant įvairių paviršių užrašytomis frazėmis, architektūra, mikrorajono planavimo įspaudais ir kasdienybės ženklais“, – pasakojo I. Austinskaitė.

I. Austinskaitė savo kūryboje tyrinėja viešųjų erdvių struktūras, urbanistinę aplinką, žmogaus ir miesto ryšį.  Menininkė šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. Middlesexo universitete ji baigė fotografijos bakalauro programą, Karališkajame meno koledže Londone – magistro studijas, rezidavo Vizualiųjų menų mokykloje Niujorke. Parodose bei leidiniuose fotomenininkės darbai publikuojami nuo 2011 m.

Audrius Šimkūnas. Julitos Dargytės nuotr.

Parodą lydės garso pasirodymas

Rugsėjo 8 d. 17.30 val. kartu su I. Austinskaitės fotografijų parodos „Ki |r| timai” pristatymu garso menininkas A. Šimkūnas atliks ir specialiai parodai sukurtą garso pasirodymą, kurio pagrindiniai motyvai – Kirtimų rajono garsai. Kirtimų mikrorajono audio kūrinys gimė Kirtimų kultūros centro įgyvendinamo garsinių pasivaikščiojimų projekto „Sonic Vilnius“ metu, iš renginio dalyvių ir  A. Šimkūno išgirstų įdomiausių garsų, specialia įranga įrašytų vaikščiojant po Kirtimų rajoną.

Organizuoja:
Kirtimų kultūros centras

Iš dalies finansuoja:
Vilniaus miesto savivaldybė

Partneris:
Energetikos ir technikos muziejus

◾ Paroda veiks 2023 m. rugsėjo 8–spalio 5 dienomis Turbinų salėje.
Parodos atidarymas ir A. Šimkūno pasirodymas – rugsėjo 8 d. (penktadienį), 17.30 val.
Įėjimas į atidarymą – laisvas. Parodos lankymas – įsigijus muziejaus lankytojo bilietą.

 

Skip to content