Skip to content

Iš Atėnų atvyksta Archimedas – interaktyvi paroda apie aukštąsias senovės graikų technologijas

Energetikos ir technikos muziejuje veikia interaktyvi paroda iš Atėnų, Graikijos, „Archimedas ir jo laikas“.

Parodos eksponatai surinkti iš Kosto Kotsano senovės Graikijos technikos muziejaus, veikiančio Atėnuose, Heraklione (Kretoje), istorinėje Olimpijoje ir Katakolo uoste.

Muziejuje atgaivinta apie 350 nepaprastų senovės graikų išradimų, pristatomi jų funkciniai modeliai (nuo Filono tarnaitės roboto iki Herono kino, nuo automatinio Ktesibijaus laikrodžio iki analoginio Antikiteros kompiuterio). Kolekcija kurta ilgai ir intensyviai studijuojant senovės graikų, lotynų ir arabų literatūrą, vazų tapybą ir net mažiausius aktualius archeologinius radinius. Paroda siekiama parodyti, kad senovės graikų technologijos prieš pat senovės pasaulio pabaigą buvo stulbinančiai panašios į mūsų šiuolaikinių technologijų pradžią.

Šis nepakeičiamas palikimas iki šiol yra pagrindinis šiuolaikinių technologijų elementas. Be pastangų ar be reiklaus pritaikymo jų plėtojimas būtų buvęs abejotinas. Tik po tūkstantmetį trukusios brandos žmonija sugebėjo susigrąžinti šias nuostabias, užmirštas technologijas.

Tai – era, kai intelektinės nuosavybės už pažangiausias technologijas nebuvo galima patentuoti. Tyrimai rodo, kiek, daugiau nei įsivaizduojame, mūsų šiuolaikinė Vakarų technologinė civilizacija skolinga graikams.

Konstantinos Kotsanas (g. 1963 m. Selianoje-Aigeroje, Achajoje) studijavo Mechanikos inžinerijos katedroje Patrų politechnikos universitete. Savo gyvenimą K. Kotsanas paskyrė senovės graikų kultūros, ypač senovės graikų technologijų, tyrimams. Nemažai jo studijų ir rekonstrukcijų, susijusių su senovės graikų technologijomis, sėkmingai pristatytos tarptautinėse konferencijose.

Savo lėšomis jis įkūrė Senovės Graikijos technikos muziejų ir Senovės Graikijos muzikos instrumentų ir žaislų muziejų, veikiančius Katakolo mieste bei Archimedo muziejų Olimpijoje (Graikija). Visus eksponatus K. Kotsanas sukonstravo pats. Visi muziejai pritraukia daug vietos ir užsienio lankytojų.

Kotsanas surengė keletą visų (ar dalies) muziejaus eksponatų parodų tiek Graikijoje, tiek užsienyje ir parašė šešias knygas apie senovės graikų technologijas.

Organizatoriai:

Energetikos ir technikos muziejus

Kosto Kotsano senovės Graikijos technikos muziejus

Rėmėjas:

Vilniaus miesto savivaldybė

Paroda veiks: 2024 m. balandžio 30–lapkričio 24 d. Turbinų salėje
◾ Parodos lankymo kaina: muziejaus lankytojo bilietas +3,50 Eur

Skip to content