Sostinės jubiliejus kasmet švenčiamas sausio 25 d. Lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Vakarų Europos miestams lotynų kalba rašytuose laiškuose Vilnius pirmąkart paminėtas kaip Lietuvos sostinė.
Energetikos ir technikos muziejus kviečia kartu paminėti 700-ąjį Vilniaus jubiliejų. Sausio 25 d., trečiadienį:
Renginiai ir muziejaus lankymas nuo 17 val. – nemokami. Išankstinė registracija į ekskursijas – čia.
„Salve, Vilnius’DCC“
Tęstinio projekto „Salve, Vilnius“ galutinė paroda „Salve, Vilnius’DCC“ veiks muziejaus Katilų salėje ir stogo terasoje. Jau penktoji paroda skirta Vilniaus miesto unikalumui įamžinti, o joje dalyvauja dailininkai iš visos Lietuvos, sukūrę netradicinius apvalių formų meno kūrinius: tondinius, elipsinius, arkinius paveikslus ar aptakias skuptūras.
Parodų projekto „ Salve, Vilnius“ ciklas prasidėjo 2018 m., pernai ji taip pat surengta Energetikos ir technikos muziejuje. Per penkerius metus parodose dalyvavo 104 autoriai: tapytojai, skulptoriai, grafikai, tekstilininkai ir tarpdisciplininio meno kūrėjai.
„100 metų istorijos“
Ekskursijos „100 metų istorijos“ metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant. Ekskursijos akcentas – istorinis Vilniaus miesto generalinio plano maketas, sukurtas 1980 m. vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindintis tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000 m.
Vilniaus miesto elektrinė atidaryta 1903 m. vasario 14 d. ir veikė iki 1998 m. 2003 m. vasario 14 d., minint elektrinės šimtmetį, ir buvo įkurtas muziejus. Šiemet taip pat minime elektrinės 120-ąsias ir muziejaus 20-ąsias įkūrimo metines.
„Vilniaus modernėjimo istorija“
Viena naujausių muziejaus teminių ekskursijų vyksta praėjusiais metais atidarytoje Energetikos ir technikos muziejaus stogo terasoje. Jos metu apžvelgiame nuo čia atsiveriantį Senamiestį, Naujamiestį, Šnipiškes ir Žirmūnus, miesto kūrimosi istoriją, reikšmingiausius, vilniečių gyvenimą keitusius išradimus ir techniškai pažangių miesto objektų – Vilniaus koncertų ir sporto rūmų, Vilniaus televizijos bokšto, trijų Neries tiltų ir kitų – atsiradimo bei statybų istoriją.
Stogo terasoje taip pat rasite interaktyvų Gedimino kalno stendą, kuriame galite įrašyti balso sveikinimą Vilniui. Audio įrašai vėliau bus surinkti į koliažą – bendrą sveikinimą sostinei.
Vilniaus 700-ojo jubiliejaus iniciatyva prasidėjo rengiantis minėti reikšmingą sostinės jubiliejų. Prie jo prisideda žinomi menininkai, socialinės iniciatyvos bei visos Lietuvos gyventojai. Daugiau renginių – Vilnius 700 tinklalapyje.
1323 m. Vilniaus miestas pirmą kartą paminėtas oficialiame dokumente, tačiau archeologiniai tyrimai rodo, kad dabartinio senamiesčio teritorijoje pirmieji gyventojai įsikūrė ir anksčiau – neolito amžiuje. Nuo kunigaikščio Gedimino laikų Vilnius garsėjo svetingumu, mat šis kvietė kitų šalių miestiečius čia užsiimti prekyba, amatais ir nevaržomai išpažinti savo tikėjimą.
Renginio partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilnius 700