Steponas Darius ir Stasys Girėnas buvo ne tik ryžtingi pilotai, kurių nuo skrydžių neatbaidė patirtos aviakatastrofos, bet turėjo ir kitų profesijų.
S. Darius aktyviai domėjosi sportu, populiarino futbolą, beisbolą ir krepšinį, leido šių sporto šakų taisyklių knygas, inicijavo pirmojo Lietuvoje stadiono projektą. S. Dariaus žmona Jaunutė taip pat mėgo sportą – būsimą žmoną pilotas pastebėjo krepšinio rungtynėse, tada ir prasidėjo jųdviejų meilės istorija.
S. Girėnas buvo ramaus būdo – aktyviai domėjosi technika ir taupė jai pinigus dirbdamas spaustuvėje. Pirmoji jo įsigyta transporto priemonė buvo dviratis, kurį vėliau iškeitė į motociklą, šį – į motorinį laivą. Čikagoje S. Girėnas įsteigė lietuvių taksi bendrovę „Hub Cab“. Jis dirbo pavežėju visomis įmanomomis transporto priemonėmis – sausumos, vandens, oro – ir neblogai iš to uždirbo.
Prieš susipažindamas su S. Girėnu, S. Darius tikejosi, kad surinkti pinigų skrydžiui bus lengviau, jei kartu skris žinomas žmogus. Jis bandė įtikinti to meto įžymybę – lietuvių kilmės amerikietį Juozą Žukauską (Jack Sharkey), – anuomet iškovojusį pasaulio bokso sunkaus svorio čempiono titulą. Tačiau J. Žukauskas iššukio pabijojo ir skristi atsisakė. Tuomet S. Darius prisiminė pažintį su S. Girėnu – pilotu, turejusiu 1200 val. skrydžių patirtį.
Nuo liepos 14 d. Energetikos ir technikos muziejaus stogo terasoje rasite interaktyvią „Lituanicos“ kopiją – įlipę į nedidelę „Bellanca CH-300 Pacemaker“ kabiną galėsite užvesti lėktuvą ir įvertinti, kokiomis sąlygomis skrido lakūnai.
Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė
Partneriai – Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos aviacijos muziejus, Vilnius 700
—
Pagrindinėje nuotraukoje – S. Darius ir S. Girėnas prie „Lituanicos“, 1933 m. liepa, Niujorkas, JAV. Vytauto Didžiojo karo muziejaus nuotrauka