Skip to content

Kviečiame į parodos „Galvos, kaukės, maskaronai“ atidarymą

Vasario 6 d. Energetikos ir technikos muziejaus Katilų salėje atidaroma grupės menininkų paroda „Galvos, kaukės, maskaronai”. Atidarymas – 2024 m. vasario 6 d., antradienį, 17.30 val. Renginys nemokamas.

APIE PARODĄ

Veidas reprezentuoja svarbiausią žmogaus galvos organą. Daugiafunkcis intelektualios psichologijos raiškos portalas, kuriame atsispindi vaizdinės, garsinės, juslinės emocijos ir veikia gyvasties palaikymo organai. Svarbu turėti savo veidą be kaukės ir nepamesti galvos tam tikrose (gyvenimiškose) situacijose. Tad aukštyn galvas!

Ričardas Zdanavičius

Senovės Graikijos teatre (tragedijoje, komedijoje, satyrinėje dramoje) vaidinę aktoriai dėvėjo dideles kaukes su išraiškingai pabrėžtomis nuotaikų grimasomis. Tokios stilizuotos kaukės šiandien matomos ant kai kurių senų pastatų Vilniuje – kaip puošnūs architektūros elementai – maskaronai.

Galvos, veido dengimas būdingas įvairių tautų bendruomenių papročiams. Senos islamo religinės tradicijos diktuoja griežtus reikalavimus aprangai – moterims slėpti galvą ir visą kūną čadra, burka. Kitos pasaulio tautos veidus po vualiu slėpdavo tik per vestuvių ar kitokias apeigas. Neseniai pandemija visus privertė dėvėti medicinines kaukes, respiratorius arba saviizoliuotis namuose. Dėl tokios likimo grimasos pradžioje susigūžiama: gal praeis pro šalį, paskui maištaujama užgniaužus neigiamas emocijas ir galiausiai susitaikoma. Įvairiose vietose vyko makabriški kaukių performansai, kurių dalyviai sunkiai vienas kitą atpažindavo arba dėl vyksmo neįprastumo sąmoningai vengė akių kontakto. Žmogus kelia klausimą apie tikrąsias vertybes, apie pastangas išlikti autentišku nūdienos santykiuose, grįstuose jausmų simuliacija ir paviršutiniškumu.

Vidiniai prieštaravimai tarp kovos fazės ir susitaikymo keičia žmogaus fiziologinę konstituciją: tiek jo išvaizdą, tiek psichiką. Užsitęsusi kaukių disciplina šiek tiek sujaukė natūralius bendravimo ryšius. Veido slėpimas po kauke tūlam individui tapo anomimiška saugia priedanga. Dažnu atveju prie to priprantama – tiesiogine ir perkeltine prasme.

Grobikiška militaristinė mirties mašina (machina mortis), užsukta vienos agresyvios valdžios galvos Rusijos kare prieš Ukrainą ir iš dalies prieš mus, šiurpina nūdienos pasaulį ir kiekvieną jautrų pilietį. Šis makabriškas laikas su visais antihumaniškais fiziniais ir moraliniais karo padariniais randa atgarsį ir menininkų kūrybinėje bendruomenėje.

Projekto autorius – Ričardas Zdanavičius

◾ Paroda veiks 2024 m. vasario 6 d.–balandžio 7 d. Katilų salėje.
 Parodos atidarymas – vasario 6 d. 17.30 val. Renginys nemokamas.
 Parodos lankymas kitomis dienomis – įsigijus muziejaus lankytojo bilietą.

Skip to content