Skip to content

Kvietimas menininkams: „Salve, Vilnius“ – ETM

2022 m. sausio mėn. 25 d.–kovo mėn. 28 d. Energetikos ir technikos muziejuje bus surengta  penktoji „Salve, Vilnius“  paroda, skirta Vilniui, jo artėjančio 700 metų jubiliejaus proga. Dalyvauti šioje tęstinėje parodoje kvieičiami ne tik profesionalūs Lietuvos dailininkai, ir ne vien vilniečiai, bet taip pat ir svetur gyvenantys lietuvių išeivijos dailininkai.

Parodų „Salve, Vilnius“ ciklas prasidėjo 2018 m. pirmoji paroda vyko Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, kaip „Menas interjerui“ dalis. Antroji paroda surengta 2019 m. „Domus galerijoje“. Trečioji 2020 m. eksponuota Trakų Vokės dvaro sodybos Tiškevičių rūmuose. 2021 m., dėl kilusios pandemijos, ketvirtoji paroda kiek pakeistu pavadinimu „Salve, Vilnius, kitaip“ suorganizuota Vilniaus bernardinų bendruomenės centre.

Parodų ciklas skirtas Vilniaus 700 metų jubiliejui

Parodų ciklo pavadinimas byloja, kad visos ekspozicijos skirtos pasveikinti Vilnių artėjančio jubiliejaus proga. Sostinės jubiliejus pirmą kartą Lietuvos istorijoje bus švenčiamas 2023 m. sausio 25 d., mat lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Vakarų Europos miestams lotynų kalba rašytuose laiškuose (6) Vilnius pirmą kartą paminėtas kaip Lietuvos sostinė.

Parodų ciklo pavadinimą įkvėpė Vilniaus mieste ant kai kurių senųjų gyvenamųjų pastatų įėjimų slenksčių dar išlikęs lotyniškas užrašas „salve“ (iš lot. k. „sveiki“). Tai pagarbus kreipinys į namo šeimininką, gyventoją ar atėjusį svečią. Šie keliaspalviai smulkinto marmuro užrašai, atsiradę XX amžiaus pradžioje, – tai Vilniaus architekto Adamo Antono Filipowicziaus-Dubowiko inicijuotas ženklinimas.

Energetikos ir technikos muziejuje

Energetikos ir technikos muziejaus Katilų ir Turbinų salėse, išnaudojus erdves, galima sukurti intriguojančią parodos „Salve, Vilnius“ ekspoziciją, pasitelkus įvairių meno šakų atstovus. Kviečiame tapytojus, skulptorius, tekstilininkus ir tarpdisciplininio meno kūrėjus sukurti apskrito formato meno objektus: paveikslus, skulptūras, tekstilės objektus, instaliacijas ar performansus  skirtus Vilniaus miesto unikalumui įamžinti.

Kaip ir anksčiau, taip ir dabar tęstinės parodos „Salve, Vilnius“ autoriams iškelta kiek neįprasta sąlyga: paveikslai turi būti ne stačiakampiai, o apvalių formų: tondas, ovalas, arka arba apskrita sfera. Be to, mažiausia paveikslo kraštinė, diametras – 100 cm. Skulptūros turi būti aptakių formų, tekstilė atitinkamai apvali ar išgaubta.

Parodų ciklo organizatoriai viliasi, kad darbai leis meniškai apmąstyti kūrinių autorių santykį su Vilniumi bei per meno kūrinius leis užmegzti savotišką dialogą su miestu. Dalyvavimas šioje parodoje – tai išskirtinė proga dabarties menininkams, puoselėjantiems pagarbų dėmesingumą mūsų miestui, atsiskleisti sava vizualinio meno kūrėjo kalba ir apvalių formų autoriniuose darbuose kūrybiškai aktualizuoti Vilniaus legendines istorijas bei šiuolaikines menines kasdienybės sampratas, įprasminančias vilniečių tapatybę.

Darbų nuotraukas ir metrikas (pavadinimas, sukūrimo data, atlikimo technika, medžiaga, matmenys) prašome siųsti el. p.: [email protected]  iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Paroda yra viena iš Vilniaus 700-ojo jubiliejaus iniciatyvų.

Parodos kuratorius – Ričardas Zdanavičius

Skip to content