Technologijos neaplenkė ir laiko apskaičiavimo srities. Apie laiko perspektyvas, kas yra atominis laikas ir atominis laikrodis, kodėl gyvybiškai svarbu, kad laikas būtų tiksliai suderintas Lietuvoje ir visame pasaulyje, kiek kainuoja viena sekundė netikslaus laiko, lapkričio 20 dieną, 18 val. Energetikos ir technikos muziejuje kalbėsimės su Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininku dr. Rimantu Miškiniu.
Pasaulyje yra 600 atominių laikrodžių. Jie sujungti į vieningą tinklą ir pagal jų rodmenis suformuojama vadinamoji atominio laiko skalė, kuri vėliau reformuojama į koordinuotą suderintojo laiko skalę. Pastaroji ir yra laiko atskaitos taškas. Lietuvoje mes turime du atominius laikrodžius. Šiuo metu jie yra FTMC. Čia galite matyti patį tiksliausią laiką Lietuvoje.
„Paskaitoje bus apžvelgtos šios temos: sekundės, kaip pagrindinio laiko matavimo vieneto, apibrėžimas ir atkūrimo technologijos; laiko skalės, jų formavimo principai ir sklaidos būdai; taip pat kalbėsime apie laiko matavimo technologijų ateitį – optinius laikrodžius, laiko matavimą Mėnulyje ir kita“, – sako mokslininkas.
Dr. Rimantas Miškinis yra FTMC Laiko ir dažnio etalono laboratorijos vadovas. Jo mokslinė veikla orientuota į fizikinę metrologiją, laiko ir dažnio matavimų technologijas, akustoelektrinius jutiklius. R. Miškinis yra Lietuvos atstovas EURAMET Laiko ir dažnio techniniame komitete bei BIPM (Tarptautinio svarsčių ir matų biuro) Atominių laikrodžių darbo grupės narys.
Mokslinių pristatymų ciklas „Įkvėpti mokslo“ jau keliauja link pabaigos. Kiekvieną trečiadienį Energetikos ir technikos muziejuje Lietuvos mokslininkai pasakoja apie užsienyje ir Lietuvoje atliekamus mokslinius tyrimus bei kuriamas inovacijas. Daugiau informacijos: https://bit.ly/46QjMoN
Data: Lapkričio 21 d.
Laikas: 18:00 val.
Vieta: Rinktinės g. 2, Vilnius. Energetikos ir technikos muziejus
Mokslinių išradimų pristatymai nemokami. Kviečiame užsiregistruoti. Registracijos formą rasite: https://forms.gle/9Zh3XTBv4Hj3Haf68
Partneriai:
Fizinių ir technologijos mokslų centras
Vilniaus miesto savivaldybė
Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Informaciniai rėmėjai:
LRT vaikai