Skip to content

Patwilno: Vilnius patvino. 1931

PATWILNO – 1931 m. fotografijų paroda apie Didįjį Vilniaus potvynį. Parodoje eksponuojamos W. Żylinski, E. ir B. Zdanowscy, J. Łożyński, B. Brudner, P. Sievruko, studijos Photo Jean ir nenustatytų autorių darytos Vilniaus nuotraukos.


1931 m. balandžio 25 d. dėl staigaus orų atšilimo, stiprių liūčių ir tirpstančio sniego Vilnius patvino. Neris, tuomet dar vadinta Vilija, ir Vilnelė užsikimšo tirpstančiu ledu ir užliejo miesto gatves.

Tikėtasi, kad viskas baigsis greitai, tačiau potvynis vis plėtėsi. Potvynio būta didelio – užtvindyta Vilniaus senamiesčio papėdė, o po poros dienų, balandžio 27-ą užfiksuotas aukščiausias Vilniaus istorijoje vandens lygis – 8,25 m.

Potvynis pasiglemžė ir dalį Elektros stoties, kurios pastate šiuo metu veikia Energetikos ir technikos muziejus, o Vilniuje nutrūko elektros energijos tiekimas.

Užlietuose Vilniaus Katedros požemiuose plūduriuojantys palaidotųjų palaikai, į tiltų atramas dūžtantys upės nešami namai, jų stogai, sienos ir tvoros, vis kylantis Neries ir Vilnelės vanduo, nusinešantis tiltus, užtvankas ir pylimus – groteskiškas miesto vaizdas, gavęs Didžiojo Vilniaus potvynio vardą.


Kuratoriai: doc. dr. Juozapas Blažiūnas, dr. Karolis Kučiauskas
Draugai: Upartas, Garnizon Nowa Wilejka.

Organizatoriai: Lietuvos literatūros ir meno archyvas ✕ Energetikos ir technikos muziejus


Parodos atidarymas 2017 m. balandžio 27 d., 18 val.

Skip to content