Energetikos ir technikos muziejaus ekspoziciją papildė nauji eksponatai, pasakojantys apie šilumos tiekimą ir jos ekonomiškumą. Elektrinės valdymo pulto simuliatoriuje įdiegtas naujas scenarijus: elektrinė pritaikoma centriniam šildymui. Katilų salėje rasite termografinę kamerą. Eksponatai sukurti muziejui bendradarbiaujant su „Vilniaus šilumos tinklais“.
Naujas scenarijus: modernizavimas
Greta autentiško senosios elektrinės valdymo pulto 2020 metais buvo sukurta interaktyvi erdvė – elektrinės valdymo pulto simuliatorius, kur kiekvienas lankytojas gali tapti elektrinės inžinieriumi ir pamėginti suvaldyti mieste kilusią avarinę situaciją.
Naujasis scenarijus nukelia į 1961 metus. Tuomet didžiąją dalį sostinei reikalingos elektros gamino Antroji termofikacinė elektrinė, o Vilniaus centrinė elektrinė, lyginant su naujomis pažangiomis elektrinėmis, elektrą gamino neefektyviai. Tarybų Lietuvos energijos valdyba nurodė atlikti elektrinės rekonstrukciją ir pritaikyti ją miesto šildymo poreikiams. Po pritaikymo sumažėjo pagaminamos elektros energijos kiekis ir žymiai padidėjo elektrinės ekonomiškumas.
Kaip ir anksčiau, valdymo pulto simuliatoriuje detaliai atkurtas veiksmų protokolas: atsijungimo nuo bendro elektros tinklo, generatoriaus, turbinos ir katilų išjungimo, rekonstrukcijos ir elektrinės paleidimo. Visa tai sėkmingai įgyvendinus, muziejaus lankytojai-inžinieriai pradeda tiekti šilumą Žirmūnų mikrorajono ir Kalvarijų gatvės gyventojams.
Termokamera fiksuos šilumą
Katilų salės ekspoziciją papildė termografinė kamera, kitaip žinoma kaip infraraudonųjų spindulių kamera. Ji fiksuoja šviesos bangas nuo 1000 iki 14 000 nanometrų. Lyginant paprastos kameros diapazonas – apie 400-700 nanometrų.
Sustoję prie termografinės kameros atkreipkite dėmesį, kad šaltesni objektai atrodo tamsesni, mėlyni (mėlynos spalvos banga yra trumpesnė), o šiltesni objektai – ryškesni, raudoni (ilgiausia matoma banga).
Žmogus, kaip ir visi žinduoliai, spinduliuoja šiluminę energiją į aplinką. Norint šaltyje išlaikyti šilumą, efektyviau užsidėti daug plonų sluoksnių nei vieną storą. Taip yra todėl, kad kaskart pereinant iš vienos medžiagos į kitą, dalis šilumos sulaikoma. Tas pats principas naudojamas ir namų šilumos ūkyje, todėl namus „aprengiame“ įvairiomis izoliacinėmis medžiagomis.
Termografija naudojama gana plačiai – statyboje, ieškant šilumos nuotėkio, elektros instaliacijos pažeidimų ar medicinoje, atliekant tyrimus.
—
ETM esantis valdymo pulto simuliatorius sukurtas bendradarbiaujant su „Vilniaus šilumos tinklų“ inžinieriais ir buvusiais elektrinės darbuotojais. Jį rasite Turbinų salėje. Termografinę kamerą – Katilų salėje prie rūbinės.