Skip to content

„Vilkta svetainė“: menininkų jungtys be kritikos ar cenzūros

Pirmoji viešoji sostinės elektrinė mini 120 įkūrimo metines, o Energetikos ir technikos muziejus – 20 veiklos metų jubiliejų. Vasario 17 d. ant senųjų muziejus garo katilų vyks performansas „Socialinės jungtys“. Elektroninės muzikos kūrėjai, operos dainininkai, šokėjai, aktoriai, šiuolaikinio cirko, kabareto artistai ir kitų menų atstovai susibūrė į atvirą bendruomenę „Vilkta svetainė“. Jos įkūrėjas – Povilas Bastys.

Iš Briuselio, Belgijos grįžęs P. Bastys Lietuvoje pradėjo rengti kabareto renginius. „Jau seniai domėjausi menų rezidencijos, bendruomenės kūrimo idėjomis. Padėjęs organizuoti kabareto renginius, juose pritrūkau lietuvių kūrėjų. Taip kilo mintis kurti bendruomenę, kuri orientuotųsi į trumpus, kūrybinius pasirodymus“, – pasakojo performanso idėjos autorius.

Praėjusią vasarą susibūrė pirmoji, eksperimentinė menininkų grupė. „Ji buvo visiškai atsitiktinė. Visi degėme noru kurti įvairiomis raiškos formomis. Vietoje atskirų kūrėjų pristatymo susijungė sudėtinis performansas, į kurį įsiliejo visa komanda, – prisiminė P. Bastys. – Tuomet supratau, kad menininkams trūksta koloboracijų, kad jie, dalindamiesi savo kūryba laisvai be kritikos ar cenzūros, vieni kitus įkvepia. Taip nusprendėme toliau dirbti kartu ir ieškoti naujų dominančių kūrybos krypčių.“

Povilas Bastys. Agnės Juškėnaitės nuotraukos

Performanso dešimtukas

Performansas Energetikos ir technikos muziejuje vyks kartą, jame bus daug improvizacijos. Dalyvaus aktorė Aistė Lasytė, elektroninės muzikos kūrėjai Karolina Ramonė ir Paulius Ramonas, balso menininkai Vaidas Bartušas, Eglė Radavičiūtė, burleskos, džiazo atlikėja Bona Dawn, performanso menininkas Umiko, šiuolaikinio cirko kūrėjai Elena Kosovec ir Konstantin Kosovec bei pats P. Bastys – šiuolaikinio šokio „transformeris“ Miss Plastica.

Kaip tokia didelė menininkų grupė sutaria scenoje? „Pradėję gryninti pasirodymo idėją, visi sudedame savo mintis, norus ir įsivaizdavimus. Vieni turi konkrečias idėjas, ką nori pristatyti, kitiems reikalingas kolegų įsitraukimas. Kartais minčių kyla ir dirbant kartu. Manau, kad didelės grupės stiprybė yra įvairovė – mūsų tiek daug, kad su ta mase (ir žiūrovais kartu) galime eksperimentuoti. Daug dėmesio skiriame ir bendros grupės energijos kūrimui, – kad jaustųsi susivienijimas, palaikymas, smalsumas kitoms meno išraiškoms“, – sakė P. Bastys.

Miss Plastica

Bestudijuojant Danijoje, analizuojant moterų sudaiktinimą pop dainose, gimė Povilo alter ego – Miss Plastica. „Jau daugiau nei aštuonerius metus šis mano alter ego domisi transformacija ir kitokiu požiūriu į visuomenės standartus – lytiškumo, mados, paties performanso, – kalbėjo jis. – Miss Plastica yra pasirodžiusi kabaretuose, klubuose teatruose, muziejuose, galerijose (pavyzdžiui, „Beyeler Foundation“ muziejuje netoli Bazelio, kaip dalis Pablo Picasso darbų ekspozicijos, kuri buvo didžiausia surinkta ekspozicija Europoje). Plėsti šiuolaikinio meno ribas nėra mano pagrindinė intencija. Įdomiausia stebėti žmones, jų reakciją į personažą ar įvaizdį, kurį sukuriu, transformacijas visuomenėje.“

Miss Plastica ir kiti kūrėjai susitinka sostinės „Opera Social House“. Kaip atrodo šie vakarai? „Labai jaukūs – ten bandome, klystame, kalbamės ir diskutuojame. Kartą per mėnesį įvyksta atviri vakarai kūrėjams, norintiems parepetuoti turimus darbus su publika, iš arčiau pristatyti save ir savo kūrybinį požiūrį. Dalijamės procesu – niekas nėra užbaigta ir nupoliruota, kiekvienas vakaras yra spontaniškas ir nežinia, kaip rutuliosis ar kiek laiko truks“, – kalbėjo P. Bastys.

„Vilktos svetainės“ bendruomenė auga. „Sukuriame sau tai, ko mums trūksta ir kas yra malonu. Tai – cenzūros neturinti bendruomenė, leidžianti kurti tai, kas kiekvienam aktualu. Todėl emocija svetainėse yra nuoširdi, jauki ir atvira, tai – meniškas ir bohemiškas vakaras su kūrybiškais žmonėmis. Kartu su ja auga ir žiūrovų bendruomenė, kuriems artimi kūrybos užkulisiai ir menininkų pažinimas“, – teigė P. Bastys.

„Vilktos svetainės“ audiovizualinis performansas – vasario 17 d. Energetikos ir technikos muziejuje.

Renginio bilietus platina Paysera.

Išsami gimtadienio renginių programawww.etm.lt/etm120

Renginio partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė ir iniciatyva „Vilnius 700“.

Skip to content