Skip to content

„Žmogus, apšvietęs pasaulį“: nepaprastas genialaus išradėjo gyvenimas

Energetikos ir technikos muziejus Vilniuje ir Nikolos Teslos technikos muziejus Zagrebe, bendradarbiaudami su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvoje, pristato tarptautinę parodą „Nikola Tesla – žmogus, apšvietęs pasaulį“. Nepaprastą išradėjo gyvenimą žymėjo unikalūs pasiekimai, novatoriški išradimai ir unikali ateities vizija, turėjusi didelę įtaką mokslo bei technologijų vystymuisi.

Spalio 10 d. Lietuvoje viešės N. Teslos technikos muziejaus vadovė Markita Franulić ir parodos kuratorius Renato Filipinas, kviesiantys į paskaitą apie žymųjį išradėją. Susitikimas vyks anglų kalba, 17.30 val.

Įsimintina asmenybė

1856 m. naktį iš liepos 9 d. į liepos 10 d., kai virš Smiljano kaimo (dab. Kroatijos teritorijoje) blykstelėjo žaibas, gimė N. Tesla. Elektra jis susidomėjo paskatintas fizikos mokytojo, kuris pagrindinius fizikos dėsnius demonstruodavo paties išrastais aparatais.

Tuometiniai Teslos išradimai Europoje nesulaukė pripažinimo – 1884 m. jis išvyko į JAV, Niujorką, kur buvusio darbdavio Charleso Batcheloro rekomendacija jį pasamdė Thomas Edisonas. Rekomendacijoje buvo rašoma: „Pažįstu du didžius vyrus, vienas esate jūs, kitas – šis jaunuolis“. N. Teslos ir Th. Edisono nesutarimai dėl kintamosios srovės taikymo ilgainiui peraugo į atvirą priešiškumą.

Šiandien N. Teslai priskiriama apie 300 patentų, o jo nuopelnai fizikai pripažįstami visame pasaulyje. 1960 m. išradėjo garbei magnetinės indukcijos matavimo vienetas SI sistemoje pavadintas tesla (T). Jo vardu labiausiai energetikos srityje nusipelniusiems asmenims skiriamas Elektros ir elektronikos inžinierių instituto JAV (IEEE) apdovanojimas.

N. Tesla buvo įspūdingo kūno sudėjimo – beveik dviejų metrų aukščio – vyras, kosmopolitas ir filantropas. Jo nepriekaištinga elegancija, grožio pajautimas, apgalvotas artimų draugų pasirinkimas išryškina stiprią asmenybę. Kita vertus, perdėtas kuklumas, asketiškas gyvenimo būdas ir nuolatinės manijos darė jį išskirtinį ir nesuvokiamą.

Paskutinius savo gyvenimo metus Tesla praleido maitindamas ir prižiūrėdamas balandžius ant viešbučio lango. Jis mirė 1943 m. viešbučio „The New Yorker“ apartamentuose nr. 3327.

Tiltas, sujungęs Kroatiją ir Lietuvą

Tarptautinė paroda sukurta 2006 m., 150-ųjų N. Teslos gimimo metinių proga ir nuo to laiko apkeliavo Europą. Ją papildo video kūriniai ir du interaktyvūs eksponatai – Tesla ritė bei magnetinio lauko eksperimentas. Energetikos ir technikos muziejui atvėrus modernią Virsmo salę, kurios centre – dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos šalyse, tapo aktualu šio išradėjo gyvenimą bei kūrybą pristatyti ir Lietuvoje.

„N. Teslos parodos atidarymas Lietuvoje turi didelę reikšmę Kroatijos ambasadai ir parodos autoriams, N. Teslos technikos muziejui. Peržengę geografines ribas norime pasidžiaugti ilgalaikiu genialaus išradėjo palikimu. Ši paroda – tiltas, jungiantis Kroatiją ir Lietuvą, aktualizuojantis N. Teslos indėlį į mokslą ir technologijas“, – teigė Kroatijos ambasados reikalų patikėtinis Dubravko Belavić.

D. Belavić pabrėžė: „Paroda suteikia unikalią galimybę pasaulinei auditorijai pristatyti Kroatijoje gimusio šviesuolio, genialumą, kartu puoselėjant kultūrinius ir diplomatinius mūsų tautų ryšius. N. Teslos išradimai bei vizionieriškos idėjos ir toliau įkvepia ateities kartas, todėl ši paroda yra tarptautinio bendradarbiavimo ir intelektinių mainų simbolis. Joje pabrėžiama kultūrinės diplomatijos svarba stiprinant santykius tarp tautų ir prisimenant ilgalaikę išskirtinių asmenybių, tokių kaip N. Tesla, įtaką mūsų susietam pasauliui.“

Beribės žmogaus proto galimybės

N. Tesla prognozavo: „Žmogaus protas valdys žvaigždžių judėjimą“. N. Tesla – didysis XIX–XX a. protas, amžininkų vadinamas išprotėjusiu genijumi, tačiau neabejotinai vienas geriausių visų laikų išradėjų, kurio atradimai naudojami dar ir šiandien.

„Didžiuojamės šią parodą pristatydami Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, ir nuoširdžiai dėkojame Kroatijos Respublikos ambasadai Lietuvoje bei N. Teslos technikos muziejui už galimybę plačiau supažindinti muziejaus lankytojus su nepaprastu N. Teslos gyvenimu bei technine kūryba, – kalbėjo muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas. – Jo išradingas genialumas, novatoriškos idėjos, indėlis į mokslą ir ateities technologijas parodo neįtikėtiną žmogaus intelekto potencialą bei gebėjimą mąstyti vizionieriškai. N. Tesla yra pavyzdys, koks beribis gali būti žmogaus intelektas – jo darbai ir toliau įkvepia inžinierius bei mokslininkus siekti žmogaus proto aukštumų.“

Paroda „Nikola Tesla – žmogus, apšvietęs pasaulį“ Energetikos ir technikos muziejuje veiks iki gruodžio 3 d.

Skip to content