ETM prisideda prie Europos atliekų mažinimo savaitės. Lapkričio 20–28 dienomis kviečiame aplankyti interaktyvių stendų apie žiedinę ekonomiką ekspoziciją, temines ekskursijas ir sudalyvauti projekte „Upcycling“ – įkvėpti naujos gyvybės senai elektronikai.
Europos atliekų mažinimo savaitė vyksta kasmet paskutinę lapkričio savaitę visose Europos šalyse. Atliekų mažinimo kampanija siekia ugdyti visuomenės sąmoningumą tvariai naudojant išteklius ir tvarkant atliekas.
2021 metų Atliekų mažinimo savaitės tema – žiedinės bendruomenės. Šiais metais dėmesį siūloma sutelkti į naujų žiedinės ekonomikos plėtros galimybių paieškas atsigręžiant į bendruomenes, kviečiant jas veikti, kartu rūpinantis atliekų prevencija ir mažinimu.
ETM kviečiame aplankyti interaktyvių stendų apie žiedinę ekonomiką ekspoziciją. Septyniuose stenduose muziejaus lankytojai supažindinami su žiedinės ekonomikos principais bei Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių veikla.
Žiedinė ekonomika – tai darnaus vartojimo modelis, kurio esminis principas – išvengti atliekų susidarymo ir kuo ilgiau išlaikyti daiktus bei žaliavas vartojimo ir gamybos rate. Šios idėjos gimė ir imtos plėtoti Šveicarijoje prieš bemaž 50 metų, tačiau itin aktualios tapo pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriant neigiamam globalinio vartojimo poveikiui aplinkai. Ekspozicija muziejuje įrengta kartu su „Ignitis grupe“.
Atliekų mažinimo savaitės metu kviečiame į temines ekskursijas – interaktyvią „Technikos mokslas ir technika vaikams“ ir „Tradicinė ir alternatyvi energetika“. Šios ekskursijos metu susipažinsite su šiluminių, vandens, atominių elektrinių privalumais ir trūkumais, alternatyvios saulės ir vėjo energetikos perspektyvomis.
Su gidu stabtelėsite prie žiedinės ekonomikos ekspozicijos ir sužinosite:
- Kokį vaidmenį žiedinėje ekonomikoje vaidina rūšiavimas ir kaip rūšiuoti tinkamai?
- Kokie daiktai gali būti pagaminti iš perdirbtų medžiagų?
- Kaip žiedinėje ekonomikoje dalyvauja šilumos ir elektros energiją gaminančios kogeneracinės jėgainės ir kokie jų veikimo principai?
Iki gruodžio pabaigos muziejuje vyksta interaktyvių instaliacijų kūrimo projektas „Upcycling“. Kviečiame moksleivius bei studentus prisijungti prie projekto ir išreikšti save techninėje kūryboje, pasitelkiant naujus ar jau panaudotus elektronikos įrangos komponentus.
Šią įrangą muziejui suteikė partneris – įmonė „EMP Recycling“. Kūrybinių susitikimų metu iš jų gaminamos naujos instaliacijos ar interaktyvūs eksponatai.
Susitikimai vyksta elektronikos dirbtuvėse. Norinčius prisijungti kviečiame rašyti projekto koordinatoriui Andžejui Kuldoš: [email protected].
Europos atliekų mažinimo savaitę šalys organizuoja įvairius renginius. Į juos įsitraukia ne tik valstybės institucijos, bet ir verslas, mokslo, švietimo įstaigos, bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos.
Augustinos Trijonytės Lubės nuotraukos.