Skip to content

Lietuva NATO – 20 metų. Įdomiausi faktai

Minint Lietuvos įstojimo į NATO 20-metį ir NATO 75-metį Energetikos ir technikos muziejuje – interaktyvi paroda „November. Alpha. Tango. Oscar.“ apie Lietuvos kelią į tarptautines organizacijas ir tai, kaip prie tarptautinio saugumo Lietuvos pramonė prisideda šiandien.

ĮDOMIAUSI FAKTAI

◾ 10 metų. Nepriklausomybės link žengusi Lietuva žinojo, kad gali tekti gintis ginkluotomis pajėgomis. NATO užtikrinamas saugumas buvo tinkamiausias sprendimas siekiant išvengti pakartotinio agresorių įsiveržimo. Ilgas ir sudėtingas procesas reikalavo politinio, karinio bei ekonominio pasirengimo ir viso truko daugiau nei 10 metų.

◾ Inovatoriai. Lietuvos įmonės kuria ir į NATO eksportuoja ginklus, lazerinę optiką, apsaugą nuo bepiločių orlaivių sistemų ir kitas aukštąsias technologijas. Lietuva, nedidelė plotu ir gyventojų skaičiumi šalis, pasaulyje pasižymi inovacijomis ir intelektiniu kapitalu.

◾ November. Alpha. Tango. Oscar. Parodos pavadinime naudojama NATO fonetinė abėcėlė, kurioje kiekvienai raidei priskirtas specifinis žodis. Šis standartas naudojamas siekiant išvengti klaidų ar nesusikalbėjimo tarp karių, ypač, jei jie yra iš skirtingų šalių.

◾ Parašiuto simuliatorius. Drąsiausi lankytojai pajaus laisvojo kritimo iš skirtingų aukščių̨ skirtumus – vadinamuosius HAHO ir HALO šuolius iš 10 km aukščio. Simuliatoriuje sužinosite, kokiais būdais užtikrinamas saugus karių nusileidimas ir kaip valdomi modernūs parašiutai.

◾ Karo trofėjai. Parodoje išvysite Rusijos dronų ginkluotę, naudotą kare prieš Ukrainą. Dronus, šiuolaikinius karo trofėjus, Energetikos ir technikos muziejui perdavė „NT Service“, kurie Ukrainai tiekia bepiločių dronų slopinimo sistemas. Ekspozicija žymi naujas komunikacines ir informacines technologijas bei taktinės veiklos robotizavimą. Numatyta, kad šios inovatyvios priemonės ateityje darys didžiausią įtaką kariavimui.

◾ Vienybė. Prie parodos sukūrimo prisidėjo visų NATO šalių ambasados ar garbės konsulai Lietuvoje. Parodos ekspozicijoje lankytojai galės pamatyti visas NATO sąjungininkių vėliavas, kurias muziejui perdavė jų atstovai Lietuvoje.

◾ Karo muziejus. Vytauto Didžiojo karo muziejus šiai parodai paskolino senovinių eksponatų, bylojančią apie Lietuvos karinės pramonės pradžią. Pirmosios Lietuvoje pagamintos mokomosios granatos, pistoletai-kulkosvaidžiai ir daug kitų objektų simbolizuoja lietuvių atkaklumą ir sumanumą.

◾ Šaudymo simuliatorius. Modernėjant technologijoms atsiranda daugiau būdų padidinti karių veiksmingumą ir apsaugoti jų gyvybę bei sveikatą. Parodoje pristatomas šaudymo simuliatorius lankytojams padės sužinoti apie atatrankos poveikį kūnui ir ginklo ergonomikos svarbą.

◾ Prisitaikydama prie kintančios tarptautinio saugumo padėties, NATO keičia savo struktūras ir strategijas. Vis dėlto, didžiausiu prioritetu išlieka kiekvieno kario gyvybė. Remiantis 5-uoju NATO sutarties straipsniu, kiekviena šalis yra įsipareigojusi teikti pagalbą ir prisijungti prie kolektyvinės gynybos. Dėl šios priežasties aljansas įsitvirtina kaip valstybių sandrauga, prisiimanti atsakomybę už saugumą ir taiką pasaulyje.

Interaktyvi paroda veiks 2024 m. kovo 29–gruodžio 31 d. Parodos pristatymas – balandžio 6 d.

Įgyvendina: Energetikos ir technikos muziejus

Rėmėjai: LR Krašto apsaugos ministerija, LR Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė

Partneriai: Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos kariuomenė, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos nacionalinis muziejus, „NT Service“, „RSI Europe“, „Ados pro“, „Granta Solutions“, „Brolis Semiconductors“, „ATRI“, Fizinių ir technologijos mokslų centras

Informacinis partneris: LRT vaikai

 

 

Skip to content