Kultūros naktį, birželio 16 d., Energetikos ir technikos muziejuje, ant buvusios elektrinės stogo vyks „Tereminas ant stogo. Koncertas su istorija“. Jo metu klausysimės ne tik unikalaus instrumento – teremino, – bet ir atlikėjos Tata Frenkel performatyvaus pasakojimo apie erdvėje valdomą instrumentą, jo savybes, akusmatinę neliečiamybę, šnipus, skraidančius žmones ir neregimus kūnus.
Prieš koncertą – 10 įdomiausių faktų apie tereminą.
◾ Fizikas Leonas Tereminas (tuo metu žinomas Lev Termen vardu) šį instrumentą išrado atsitiktinai, laboratorijoje dirbdamas prie dujų matuoklio, matuojančio dujų tankį.
◾ Išradėjas buvo ne tik fizikas, muzikantas bet ir… sovietų šnipas. Į užsienį koncertuoti ir šnipinėti mokslininką išleido Vladimiras Leninas.
◾ Manoma, kad L. Tereminas ne tik dirbo, bet ir grojo kartu su fiziku Albertu Enšteinu. Šis grojo smuiku.
◾ Pirmasis instrumento pavadinimas buvo eterofonas, paskui Vokietijoje jis buvo vadinamas termenvoksu ir tik vėliau JAV jam prigijo teremino vardas.
◾ Manoma, kad L. Tereminas kelis kartus piršosi savo kolegei ir mokinei – muzikantei Clarai Rockmore. Jos atsakymas kaskart buvo neigiamas. C. Rockmore – pirmoji teremino virtuozė, sudarė pirmąją grojimo tereminu metodinę medžiagą ir populiarino instrumentą atlikdama klasikinius kūrinius.
◾ Grojant tereminu atlikėjo kūnas turi būti nejudrus – bet koks neatsargus judesys paveikia elektromagnetinį lauką ir keičia dažnį. Judėti turi tik rankos.
◾ Įdomiai pagyvenęs JAV L. Tereminas netikėtai grįžo į Sovietų Sąjungą, kur mokslininkas buvo įkalintas ir vėliau ištremtas.
◾ Naudodamas savo instrumento efektą L. Tereminas kūrė ir signalizacijos prietaisus. Garsas atsirasdavo nuo judesių aplinkoje.
◾ Galima teigti, kad grojant tereminu nenaudojama mechaninė energija – būtent tai instrumentą išskiria iš kitų.
◾ Energetikos ir technikos muziejaus Kondensatorių salėje galima rasti įdomų eksponatą iš Ioffe instituto, kuriame dirbo L. Tereminas. Katilų salėje galima pagroti garso aukščio antena – išgirsite uždelstas „eterio bangas“. Šią populiariajai Vilniuje gimusiai litvakei C. Rockmore skirtą instaliaciją sukūrė Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė.
Visa Kultūros nakties Energetikos ir technikos muziejuje programa – etm.lt/kulturos-naktis.
Koncertas vyks ETM stogo terasoje.
Pradžia – 22.00 val.
Trukmė – 1 val.
Renginys nemokamas.