Skip to content

Prieš Kultūros naktį – įdomiausi faktai apie tereminą

Kultūros naktį, birželio 16 d., Energetikos ir technikos muziejuje, ant buvusios elektrinės stogo vyks „Tereminas ant stogo. Koncertas su istorija“. Jo metu klausysimės ne tik unikalaus instrumento – teremino, – bet ir atlikėjos Tata Frenkel performatyvaus pasakojimo apie erdvėje valdomą instrumentą, jo savybes, akusmatinę neliečiamybę, šnipus, skraidančius žmones ir neregimus kūnus.

Prieš koncertą – 10 įdomiausių faktų apie tereminą.

Tata Frenkel. Andriaus Šato nuotr.

◾ Fizikas Leonas Tereminas (tuo metu žinomas Lev Termen vardu) šį instrumentą išrado atsitiktinai, laboratorijoje dirbdamas prie dujų matuoklio, matuojančio dujų tankį.

◾ Išradėjas buvo ne tik fizikas, muzikantas bet ir… sovietų šnipas. Į užsienį koncertuoti ir šnipinėti mokslininką išleido Vladimiras Leninas.

◾ Manoma, kad L. Tereminas ne tik dirbo, bet ir grojo kartu su fiziku Albertu Enšteinu. Šis grojo smuiku.

◾ Pirmasis instrumento pavadinimas buvo eterofonas, paskui Vokietijoje jis buvo vadinamas termenvoksu ir tik vėliau JAV jam prigijo teremino vardas.

L. Tereminas savo dirbtuvėse. Igorio Boyko nuotr.

◾ Manoma, kad L. Tereminas kelis kartus piršosi savo kolegei ir mokinei – muzikantei Clarai Rockmore. Jos atsakymas kaskart buvo neigiamas. C. Rockmore – pirmoji teremino virtuozė, sudarė pirmąją grojimo tereminu metodinę medžiagą ir populiarino instrumentą atlikdama klasikinius kūrinius.

◾ Grojant tereminu atlikėjo kūnas turi būti nejudrus – bet koks neatsargus judesys paveikia elektromagnetinį lauką ir keičia dažnį. Judėti turi tik rankos.

◾ Įdomiai pagyvenęs JAV L. Tereminas netikėtai grįžo į Sovietų Sąjungą, kur mokslininkas buvo įkalintas ir vėliau ištremtas.

Išradėjas ir virtuozė – L. Tereminas ir C. Rockmore, 1991 m. Steve’o J. Shermano nuotr.

◾ Naudodamas savo instrumento efektą L. Tereminas kūrė ir signalizacijos prietaisus. Garsas atsirasdavo nuo judesių aplinkoje.

◾ Galima teigti, kad grojant tereminu nenaudojama mechaninė energija – būtent tai instrumentą išskiria iš kitų.

◾ Energetikos ir technikos muziejaus Kondensatorių salėje galima rasti įdomų eksponatą iš Ioffe instituto, kuriame dirbo L. Tereminas. Katilų salėje galima pagroti garso aukščio antena – išgirsite uždelstas „eterio bangas“. Šią populiariajai Vilniuje gimusiai litvakei C. Rockmore skirtą instaliaciją sukūrė Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė.

„Electric Diva“. Joanos Suslavičiūtės nuotr.

Visa Kultūros nakties Energetikos ir technikos muziejuje programa – etm.lt/kulturos-naktis.
Koncertas vyks ETM stogo terasoje.
Pradžia – 22.00 val.
Trukmė – 1 val.

Renginys nemokamas.

Skip to content