Skip to content

Vilniečiai diskutuos: kaip tapti klimatui neutralia sostine

Spalį Europos Komisija Vilnių titulavo žaliąja Europos sostine 2025 – apdovanojimas teikiamas miestams, pirmaujantiems miestiečių gyvenimo kokybei svarbiose srityse. 2030 m. siekdamas tapti klimatui neutralia sostine, Vilnius jau dabar kviečia susitikti diskutuoti, kaip netolimoje ateityje mažinsime CO2 emisijas, klimato kaitos padarinius, didinsime miesto švarą, energetinę nepriklausomybę bei efektyvumą.

Spalio 28–29 d. vilniečiai ir sostinės svečiai susitiks Energetikos ir technikos muziejuje, kur Vilniaus pramonės įstaigos – „Atnaujinkime miestą“, Vilniaus atliekų sistemos administratorius VASA, „Vilniaus vandenys“ ir AB Vilniaus šilumos tinklai – pristatys jų darbe diegiamas aplinkai draugiškas technologijas bei naujoves.

Aktualiose diskusijose taip pat dalyvaus Vilniaus miesto savivaldybės, „Neutralus klimatui Vilnius“, Energetikos ir technikos muziejaus, Vilniaus universiteto specialistai bei kviestiniai svečiai. Muziejuje vyks nemokamos interaktyvios edukacijos visai šeimai ir ekskursijos apie atsinaujinančią energetiką naujoje Virsmo salėje.

Renginių programa – čia.

Taps žaliąja sostine

Vilnius yra vienas „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ – siekia tapti klimatui neutraliu miestu iki 2030 m. Dėl to kasmet vis daugiau dėmesio skiriama efektyviam miesto valdymui, tvariam judumui, energetiniam nepriklausomumui, klimato kaitos padarinių mažinimui, technologinėms inovacijoms ir visuomenės švietimui apie atsakingą vartojimą.

Žaliosios sostinės titulas – tarptautinis įvertinimas miestams, kuriantiems tiek gyventojams, tiek gamtai palankią aplinką. Nuo 2008 m. organizuojami rinkimai vertinami Europos Komisijos sudarytos nepriklausomų ekspertų komisijos. Iš gautų paraiškų atrenkama dešimt pretendentų, iš kurių renkami trys finalistai. Vilnius šiemet nugalėjo Portugalijos Gimarainsą bei Austrijos Gracą.

„Tai kad pelnėme šį prestižinį apdovanojimą – svarbus įvertinimas mūsų miestui ir patvirtinimas, kad einame teisinga kryptimi. Kasmet skiriame vis daugiau dėmesio bioįvairovės puoselėjimui, klimato padarinių švelninimui, tvaresniam judumui ir efektyvesniam miesto gyvenimo valdymui. Plečiantis miestui siekiame išlikti atvirais, inovatyviais, nebijančiais eksperimentuoti“, – sakė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Prisitaikyti – nesusitaikyti

Vilniaus tvarumo savaitgalio šūkis – „Prisitaikyti – nesusitaikyti“. Viešosios įstaigos „Neutralus klimatui Vilnius“ direktorė Agnė Eigminienė teigė: „Klimato kaita neišvengiamai paliečia kiekvieną iš mūsų, įskaitant ir miestą kaip ekosistemą. Vilnius nuo 2023 m. dalyvauja Europos Sąjungos Misijoje, skirtoje didinti miestų atsparumą nuo neišvengiamų klimato pokyčių. Prisitaikyti prie klimato kaitos reiškia imtis veiksmų, kuriais būtų iš anksto pasiruošta, išvengiant klimato kaitos padarinių, o ne susitaikant su jais“.

Klimato kaitos įtaka mūsų regionui gali būti įvairi. „Išskirčiau karščio ar šalčio bangas, šilumos salos efektą (ypač centrinėje miesto dalyje) ekstremalius kritulių kiekius ar audras, besikeičiančią paviršinio ir požeminio vandens kokybę, kiekį, – vardijo A. Eigminienė. – Galima išskirti ir poveikį sveikatai, ypatingai paliečiantį jautrias žmonių grupes. Klimato kaita neišvengiamai keis biologinę įvairovę – ilgainiui mūsų regionui būdingų rūšių populiacijos mažės ar išnyks, o su naujų rūšių atsiradimu ir ekosistemų pokyčiais atsiras ir nauji iššūkiai.“
Vilnius siekia didinti infrastruktūros, energetikos ir pastatų sektorių, visuomenės sveikatos ir civilės saugos sričių atsparumą ir sumažinti jų pažeidžiamumą. „Miestas kryptingai investuoja į infrastruktūros plėtrą bei planavimą, gyventojų informuotumą ir švietimą. Siekiame, kad miestas būtų prisitaikęs prie klimato iššūkių, kuriuos šiuo metu sunku prognozuoti ir kurių ateityje tik daugės“, – kalbėjo A. Eigminienė.

Agnė Eigminienė

Spalio 28–29 d., Klimato savaitės 2023 proga, Energetikos ir technikos muziejuje įsikurs ir nemokamas edukacijas apie tvarumą vykdys: „Atnaujinkime miestą“, „Neutralus klimatui Vilnius“, Vilniaus atliekų sistemos administratorius VASA, Vilniaus šilumos tinklai ir „Vilniaus vandenys“.

Diskusijoje „Vilnius išvien: įgyvendinami tvarūs sprendimai“ bus diskutuojama, kokie strateginiai projektai reikalingi siekiant neutralumo klimatui 2030 m. Ar tai – įgyvendinama misija? Diskusijoje „Vilniečių įpročių galia“ bus aptariami praktiniai sprendimai, kurių jau šiandien gali imtis kiekvienas vilnietis.

Naujoje modernioje Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicijoje apie atsinaujinančią energetiką lankytojai ras daugiau nei dvi dešimtis interaktyvių eksponatų, kurie paskatins apie technologines naujoves sužinoti įtraukiančiu būdu. Muziejaus lankymas bus nemokamas.

Renginį organizuoja: Vilniaus miesto savivaldybė ir „Neutralus klimatui Vilnius“

Partneriai: „Atnaujinkime miestą“, Vilniaus atliekų sistemos administratorius VASA„Vilniaus vandenys“, Vilniaus šilumos tinklai, Energetikos ir technikos muziejus.

 

Skip to content