Skip to content

ELEKTRINĖ x PASKAITA | K. Zubovas | Juodosios skylės – kosminiai monstrai ar galaktikų piemenys?

ETM kavinė „Elektrinė“ trečiadieniais kviečia į paskaitas, kurių metu išgirsime, kaip mokslininkai, mokslo populiarintojai ir visuomenininkai kalbės mums aktualiomis temomis.

Balandžio 17 d. Fizinių ir technologijos mokslų centro astrofizikas dr. Kastytis Zubovas skaitys paskaitą „Juodosios skylės – kosminiai monstrai ar galaktikų piemenys?“

Terminą „juodoji skylė“ girdėjome daugelis. Dažnai kalbama, jog tai darinys, kuris viską įtraukia ir nepaleidžia, galima išgirsti ir dar grėsmingesnių apibūdinimų, bet ar taip yra iš tiesų? Paskaitoje astrofizikas dr. Kastytis Zubovas, pats tyrinėjantis juodųjų skylių poveikį galaktikų evoliucijai, supažindins su šių objektų atsiradimu fizikų akiratyje ir Visatoje, poveikiu aplinkai ir svarba galaktikų raidai.

Paskaitos pradžia – 18 val.
Paskaitos trukmė – 1 val.

Būtina išankstinė registracija. Ją rasite čia.

Balandžio 25 d. įvyks viešas projekto pristatymas – diskusija visuomenei „Branduolinės pramonės palikimas kaip kultūros paveldas“. Diskusija yra vienas iš baigiamųjų tarptautinio projekto „NuSPACES. Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ renginių.

Diskusijos metu siūlysime aptarti pagrindinį Lietuvos branduolinį objektą, Ignalinos atominės elektrinę, iš kultūros paveldo perspektyvos, klausdami, kuo ji gali būti naudinga siekiant perduoti politiškai ir fiziškai sudėtingą praeities palikimą ateities kartoms. Bus keliamas klausimas, kas apskritai sudaro atominį kultūros paveldą ir kuo jis galėtų būti naudingas skirtingoms visuomenės grupėms.

Dalyviai:
Mykolas Bistrickas (Energetikos ir technikos muziejaus vadovas),
Erlandas Galaguz (Visagino savivaldybės meras),
Valdas Ledzinskas (Ignalinos AE Veiklos planavimo skyriaus vadovas),
Robertas Motuzas (Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas),
dr. Eglė Rindzevičiūtė (Kingstono universiteto mokslininkė, Londonas).

Paskaita vyks ketvirtadienį (balandžio 25 d.).
Pradžia – 17.00 val.

Eglės Okaitės nuotraukos

Sausį parodoje „Leonardo da Vinčio mašinos“ turėjome progą pasikalausyti, kaip lakūnas Jurgis Kairys pasakojo apie skraidančių mašinų istoriją, jų veikimo principus ir savo skrydžius. Vasario 14 d., muziejaus gimimo dieną, klausėme dr. Marijos Drėmaitės paskaitos „Svajonių fabrikai: industrinis paveldas ir technikos muziejai“. Kovą meno ir vizualiosios kultūros tyrėja, Vytauto Didžiojo universiteto docentė dr. Linara Dovydaitytė skaitė paskaitą „Atominis kultūros paveldas: ką gali papasakoti vienas eksponatas?“. Balandį istorikas Povilas Andrius Stepavičius skaitė paskaitą „Gyvenimas kitoje upės pusėje: nuo Šnipiškių iki Piromonto ir atgal” – prabėgome per žinomus ir mažiau žinomus Šnipiškių istorijos vingius.

Renginiai nemokami
Renginių metu veikia ETM kavinė „Elektrinė“
Partneris: Vilniaus miesto savivaldybė

Skip to content